VÁNOČNÍ ZÁJEZD DO HRADCE
13.12.2008

V sobotu 13. prosince 2008 se vydalo 49 účástníků na vánoční autobusový zájezd s Duhou. Tentokrát s námi jeli i rodiče, sourozenci a známí. Cíl byl jediný - dostat se do vánoční pohody, navštívit nová místa a užít si hezký duhový den. Sešli jsme se na parkovišti pod MÚ, kam si pro nás přijel autobus. Jen co jsme se všichni usadili, vyjeli jsme směr Škrdlovice, kde jsme nabrali ještě dvě účastnice.

Po cestě nám eM řekla, co nás dneska všechno čeká, vybrala penízky na exkurze a hOnza vybral od každého jeden perníček, který jsme měli mít s sebou. Ze Škrdlovic jsme jeli do Hlinska. Tam nás čekala prohlídka skanzenu Betlém. Paní nebo spíše slečna průvodkyně nás provedla po skanzenu, pustila nás do některých starých roubených domků, kde jsme mohli vidět, jak se dříve žilo a taky nám povykládala jak se dříve slavily Vánoce. V jednom domku byla výstava starých hraček a někteří z nás tam viděli hračky, s kterými si hráli, když byli malí. Třeba tam měli Bigův bagr! Po prohlídce jsme si mohli zakoupit nějaké dárečky nebo zajít na teplou čokoládku a pak už jsme se sešli v autobuse a vyjeli do Hrádku u Nechanic.

Cesta byla dlouhá a náročná, protože Big si pro nás připravil pohádkové soutěžení! Vyzkoušel si, jak moc známe pohádky a pohádkové postavy. Bylo to fakt náročný, teda asi jak pro koho. Pro mě jo! :) Ale třeba Baryš s Karlíkem věděli všechno! Například zapeklité otázky na Mauglího a jeho kamarády jsem vůbec nevěděla! Až jsme vyplnili kvíz, tak jsme měli na papírek napsat co nejvíce pohádek, které se v kvízu objevily! Tak si představte, že jich bylo 30! A někdo měl všechny! Šikulky! Díky Bigovi, cesta uběhla rychle a skoro jsem ani nestihla účastníkům zájezdu sdělit, co všechno nás v Hrádku u Nechanic čeká. Přesto jsem něco stihla, například o falešných knihách v zámecké knihovně a nebo o nejošklivějším císářském páru, který na zámku žil.

Kolem poledne jsme dorazili k zámku. Prvně byl rozchod, takže jsme mohli nahlédnout do zámecké kuchyně, kde jsme se zahřáli čajíčkem či punčem a ochutnali dobré cukrovíčko. Po rozchodu nás čekala prohlídka vánočně vyzdobeného zámku. Byla to nádhera! Samotný zámek je moc krásný a navíc k tomu ta vánoční výzdoba! Byli jsme rozděleni na dvě skupiny a obě dvě jsme měly skvělé průvodce. Náš pan průvodce byl velmi vtipný a upovídaný, takže jsme se dozvěděli spoustu nových věcí o vánočních zvycích a tradicích. Na konci prohlídky jsme si taky mohli zakoupit vánoční ozdoby, věnce a nějaké dárečky.

Po prohlíce jsme jeli do Hradce Králové. Zde nás čekala návštěva vodní elektrárny Hučák, kdo měl zájem, tak se zašel podívat na zimní stadion, kde bylo mistrovstí v curlingu neboli metané a nakonec jsme se zase všichni sešli na Bílé Věži na náměstí. V autobuse jsme si ještě předtím rozdali kvíz o cheky. Byly tam obrázky historických staveb Hradce a každý Alfík měl doplnit jejich správné názvy. Do Hradce jsme přijeli asi v půl třetí, někteří se zašli podívat na ten curling. Zajímavý sport! Hlavně byste nevěřili, jaké u toho vydávají zvuky, jak v nějaké pravěké jeskyni - to vždycky ten jeden navádí ty leštiče, jak mají moc leštit. No a pak jsme hledali elektrárnu. Trošku jsme si to popletli, tak místo Labe jsme byli na Orlici, ale nakonec vše dobře dopadlo a včas jsme byli tam kde jsme být měli. Bylo tam informační centrum firmy ČEZ o obnovitelných zdrojích. Takže jsme si tam o tom chvíli povídali a pustili nám krátký film na plátně, které bylo 12 metrů široké! Takový kino bych chtěla mít doma :) I když člověk nevěděl, na jakou stranu dřív koukat. Bylo to hezký - slunce, vítr, voda a biomasa - naše obnovitelné zdroje. Pak nám ukázali malý modely např. vlnobití, solárních panelů, atd a mohli jsme si to všechno vyzkoušet jak to funguje. Taky jsme tam vyvolali takový menší tornádo. No teda spíš tornádíčko:) Bylo tam taky několik dotykových obrazovek, kde jsme si mohli hrát hry, které se týkaly obnovitelných zdrojů. Pak nás ještě zavedli do vodní elektrárny Hučák, ale tam už toho zajímavého moc nebylo, teda asi jak pro koho, hlavně to tam hodně hučelo:). Po skončení jsme šli na večerní prohlídku městské věže. A řeknu Vám, vyšplhat těch několik stovek schodů stálo fakt za to! Hned první pohled byl na krásně osvětlenou katedrálu sv. Ducha a na černé obloze osvětlený skoro kulatý měsíc! A i další pohledy byly kouzelné! Vánočně nazdobené a nasvícené město bylo z výšky nádherné! Sice v dálce jsme toho moc neviděli, ale to ani tak nevadilo. Pořádně tam foukalo, takže jen co jsme to všechno zkoukli, tak jsme slezli dolů a měli jsme rozchod až do odjezdu domů. Někdo si šel ještě něco nakoupit, někdo se šel občerstvit, někdo se jen tak procházel po náměstí.

V 18:22:30 přesně byl odjezd do Žďáru. V autobuse jsme vyhodnotili kvíz z Hradce, posilnili se posledními zbytky zásob a většina odpočívala po náročném ušlapaném dni. Byl klídek, ale asi půl hoďky před Žďárem najednou autobus prudce zabrzdil, otevřely se dveře a přišel k nám do autobusu Ježíšek!!! No fakt! Nekecám! A za to, že jsme byli hodní a že jsme to všechno dneska zvládli, tak nám dal každému malý dáreček. Ještě před Žďárem se s náma rozloučil a vystoupil dřív než my všichni. Jo taky říkal, že si přivázal soby za autobus, takže budou mít asi trochu ošoupaný kopýtka:)

A to už jsme byli ve Žďáře, pokud se všem podařilo vystoupit z autobusu, tak už jsou asi doma a nebo možná ještě někde jezdí autobusem po světě:) Byl to hezký zájezd a myslím, že cíl byl splněn! Díky všem účastníkům!

-Emyš-

galerie